ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16589035
*
nr 1658 9035
Spegel
Karl Johan, Intarsia, 96x36 cm
Kondition: Fanérskador
Utrop:
500 kr
Bevakningspris:
ÄR EJ UPPNÅTT
Aktuellt bud:
Inga bud (per 02:26:09)
Uppdatera
Visning
fredag 15/11, lördag 16/11, söndag 17/11 och måndag 18/11
Auktionen
avslutas:
måndag 18 november kl 20:48:39
- Mitt bud
- Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 1.875 kr
Göteborg Begär offert för hemleverans
Helsingfors 1.875 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire intarsia karl johan spegel speglar träinläggningar
-
9038 Spegel
Empirestil, 85x36 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:55
-
9040 Spegel
Fasettslipat glas, guldbemålad. Höjd: 87 cm, bredd..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:37
-
3047 Spegel
Förgylld ram, 82x100 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:15
-
3026 Spegel
förgylld, 63x53 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:22
-
9034 Spegel
med hylla, bemålad. Höjd: 66 cm. Bredd: 34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:08
-
3062 Spegel
Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. Norrgavel. Brän..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:38
*
Spegel
Kondition: Fanérskador
nr 1658 9035
Spegel
Karl Johan, Intarsia, 96x36 cm
Kondition: Fanérskador
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Bevakningspris: |
ÄR EJ UPPNÅTT |
Aktuellt bud: | Inga bud (per 02:26:09) Uppdatera |
Visning |
fredag 15/11, lördag 16/11, söndag 17/11 och måndag 18/11 |
Auktionen avslutas: |
måndag 18 november kl 20:48:39 |
- Mitt bud
- Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 1.875 kr
Göteborg Begär offert för hemleverans
Helsingfors 1.875 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 1.875 kr
Göteborg Begär offert för hemleverans
Helsingfors 1.875 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire intarsia karl johan spegel speglar träinläggningar
-
9038 Spegel
Empirestil, 85x36 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:55 -
9040 Spegel
Fasettslipat glas, guldbemålad. Höjd: 87 cm, bredd..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:37 -
3047 Spegel
Förgylld ram, 82x100 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:15
-
3026 Spegel
förgylld, 63x53 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:22 -
9034 Spegel
med hylla, bemålad. Höjd: 66 cm. Bredd: 34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 19:08 -
3062 Spegel
Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. Norrgavel. Brän..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
18 november kl 20:38